Termosolární úl praktické zkušenosti
Téma termosolární úl je předmětem vzrušených debat a to jak na internetových fórech, tak mezi včelaři osobně. Je to určitý směr, ale moc se o něm obecně neví, většinou včelařů je vnímán jako okrajové téma, pro nadšence. A přitom hlavním přínosem má být zbavení včelstva od roztoče Varroa destructor, bez chemie. To je přece silný argument! Chemické přípravky fungují na pouze do doby vytvoření rezistence. Ale co potom? Přijdeme o včelstva? Nikdo neví.
Trnovník akát - dobrý sluha, zlý pán?
Trnovník akát je mezi včelaři opěvovaným stromem, který chce mít blízko svévčelnice snad každý včelař. Nejeden se o jeho přítomnost také v dobré víře postaral výsadbou nebo výsevem. Není také divu. Akátový med je žádaný a velmi kvalitní. Mezi biology, ekology a ochránci přírody je však tento strom noční můrou a raději by ho z naší krajiny alespoň na určitých místech zcela vymýtili. Cílem tohoto článku je bez emocí, stručně a srozumitelně vysvětlit, v čem je trnovník akát pro českou přírodu nebezpečný, a nastínit jeho minulost, současnost i možnou budoucnost v naší krajině.
Kde končí svoboda
Přinášíme další část vašich odpovědí, nápadů a podnětů, jimiž jste reagovali na editorial předsedkyně ČSV, z.s., Mgr. Jarmily Machové Kde končí svoboda uveřejněný ve Včelařství č. 5/2017.
Celostátní setkání včelařských kroužků – ROJENÍ
Ve dnech 29.7.-3.8.2017 se mladí včelaři účastnili v RZ Lubenec již tradičního Celostátního setkání včelařských kroužků, které organizoval spolek VČELÍ STRÁŽ pro zástupce 24 VKM z celé republiky. Naše společnost měla tu možnost tuto akci podpořit finančním darem.
Tvorba oddělků, jak pečovat o roje a oddělky?
Letošní způsob jara zdá se být poněkud neobvyklý. Silná
včelstva s dostatkem glycidových zásob neměla problém s rozvojem ani v chladných
dnech, pylové zásoby si doplňovala v krátkých intervalech, kdy počasí dovolilo.
Všechny významné rostliny postupně odkvetly bez možnosti plného využití jejich
potenciálu, ale doufejme, že alespoň všudypřítomná řepka prodlouží své kvetení,
léčivý hloh a javor klen poskytnou vydatnou snůšku a dočkáme se i nabídky
akátového nektaru. Úlový prostor i tak musíme kontrolovat a rozšiřovat, i když
se nezdá, že by přínos sladiny byl znatelný. Včelstva, která nemají nouzi o
pastvu ve svém okolí a využívají každou chvilku, kdy sluníčko ohřeje česna, se i
tak mohou velice brzy dostat do rojové nálady. První medobraní letos určitě
nebudou z těch nejčasnějších.
Gershom Franklin White - Průkopník veterinární medicíny včel
Roku 1888 napsal Matěj Hlinecký do časopisu Český včelař závažné pojednání, v němž se mimo jiné praví: „Mezi zla, proti kterým včelaři marně bojují, v první řadě náleží hniloplod, proti kterému se léku a koření marně hledalo. Hrozná tato příšera řádí v Dánsku, Anglii a Norvéžsku.„