Leden - čas zimování a vzdělávání

V lednu začínají matky pomalu klást, včelař využívá zimní období ke zpracování loňské medné produkce, ke zpracování vosku a k obnově technického vybavení. Stranou nezůstává ani vzdělávaní.

Zimující včelstva

Včelstva v lednu nadále přečkávají nepříznivé období stažené do zimního chumáče. Od zimního slunovratu začínají matky pomalu klást. Prozatím nejde o žádné velké zakladené plochy, ale o plošky velikosti dlaně. Včelstva musí ve středu chumáče vyvinout a udržet teplotu 35 °C. Proto bývá začátek kladení hodně ovlivněn venkovní teplotou. Někdy se během ledna na několik dní výrazně oteplí, dojde k rozvolnění chumáče a matky zakladou výrazně větší plochy plástů. Při opětovném ochlazení se zimní chumáč opět stáhne a včelstvo následně ve snaze udržet dostatečnou teplotu pro vývoj plodu zvětšuje spotřebu zásob.

Výkalové vaky se rychleji plní a zdárné vyzimování je ohroženo. Zároveň často část plodu zachladne díky stažení včelstva do původní velikosti, odpovídající teplotě v úle. Pro zimování včelstev je ideální zima bez velkých teplotních výkyvů. Včelstva pak dobře snášejí i velké mrazy.

Zpracování medu

Pokud vašemu medu pořídíte pěknou etiketu, pak můžete prodat svůj produkt za daleko příznivější cenu, než jaká je v nabídce potravinářských řetězců. Včelař také nabízí výrobek pod svým jménem a to je něco, co zatím v řetězcích nemají.

Zpracování vosku

Během zimy je konečně dostatek času na zpracování vyřazených souší a přípravu rámků s mezistěnami za účelem maximální obnovy díla ve včelstvech v nastávající. Ani z hygienického hlediska není přechovávání starých úlů šťastným řešením. Obnova úlů je nutnou součástí provozních opatření
sezóně. Staré souše vyřežeme, a buď je sami zpracujeme doma ve vařáku, či je rovnou odvážíme do zpracoven vosku. Tam nám vymění naše staré souše za nové mezistěny. Vzhledem k současnému nedostatku vosku na trhuje důležité s vlastním voskem hospodařit. Každé včelstvo je schopno vyprodukovat více vosku, než je potřeba na prostou obnovu. Bez práce to ale nejde. Obměna díla včetně rámků, je nejhygieničtější opatření, které můžeme pro včely udělat.

Obnova včelařského vybavení

Většina včelařského vybavení je ze dřeva a nevydrží věčně. Úly, plemenáče, oplodňáčky, rámky, rojáky a spoustu dalších nepostradatelných pomůcek je třeba v různých intervalech obnovovat. U úlů, které jsou umístěny na včelnicích, je nejvíce ohrožené dno. Díky tomu, že je nejníže, nejvíce trpí vlhkostí. Proto by mělo být hodně bytelné, aby dlouho vydrželo. Následují nástavky, které na jednu stranu musí být dostatečně lehké, aby při manipulaci zbytečně nezatěžovaly včelaře svou hmotností, na druhé straně dostatečně pevné, aby vydržely veškeré nástrahy při času a námahy na jeho zpracování. Poslední dobou se rozšiřuje vyváření souší včetně rámků a opětovné použití rámků pro zatavení nových mezistěn bez poškození rámků. Rámky se tak protočí ve včelstvech vícekrát. Před každým novým použitím je ale potřeba rámky dezinfikovat.

Článek z včelařského časopisu včelařství
Autor Ing. Pavel Cimala